فرمت تصاویر مناسب برای طراحی صفحات سایت

فرمت تصاویر مناسب برای طراحی صفحات سایت

تصاویر یکی از اجزای مهم در طراحی صفحات وب سایت هستند و باید علاوه بر زیبایی در انتخاب آنها عوامل دیگری را نیز در نظر گرفت. یکی از مهم ترین عوامل کم حجم بودن تصاویر هستند. روش های گوناگونی برای کاهش حجم تصاویر وجود دارد و باید تصاویر خود را بهینه کنید تا سرعت بارگزاری صفحات وب سایت مناسب باشد.

gif formatpngjpg

فرمت های رایج در وب PNG , JPG و GIF هستند.

فرمت تصویری GIF
GIF در واقع مخفف Graphic Interchange Format است. در این فرمت تصویری از شفافیت پشتیبانی میشود و در عین حال تصاویر میتوانند مجموعه ای از تصاویر باشند که در کنار هم به صورت متحرک به نمایش درآیند. تصاویر در فرمت GIF از تعداد 256 رنگ پشتیبانی میکنند و حتی اگر تصویر شما دارای تعداد رنگ بیشتر باشد باز هم رنگ های اضافه با رنگ های دیگر موجود در 256 رنگ جابجا میشوند.

فرمت تصاویر مناسب برای طراحی صفحات سایت - gif

16 کیلوبایت


فرمت تصویری JPG
فرمت JPG مخفف Joint Photographic Expert Group است که در واقع نام شرکتی است که این فرمت گرافیکی را گسترش داده است. ذخیره کردن تصاویر با این فرمت همواره با افت کیفیت همراه است. حتی اگر یک تصویر JPG را چند بار ذخیره و سپس دوباره همان فایل را باز و ذخیره نمایید باز هم در هر مرحله قدری از کیفیت تصویر کم خواهد شد. یکی از معایب تصاویر با فرمت JPG این است که از فرمت تصویری با پس زمینه شفاف پشتیبانی نمیکند.

فرمت تصاویر مناسب برای طراحی صفحات سایت - jpg

28 کیلوبایت


روش بهینه سازی تصاویر با فرمت JPG
این فرمت تصویری دارای اطلاعات مختلفی به همراه تصویر است که اصطلاحا به آنها metadata گفته میشود. متا دیتا شامل اطلاعاتی در زمینه های زیر است:
• کامنت ها
• اطلاعاتی که نرم افزارهای گرافیکی در آن ذخیره میکنند
• اطلاعات EXIF که شامل مدل دوربین و همچنین زمان عکس برداری و برخی دیگر از اطلاعات این چنینی هستند
شما میتوانید این اطلاعات را بدون آن که از کیفیت تصویر چیزی کم شود حذف نمایید و انجام این کار ضروری نیز به نظر میرسد چون بسیاری از این اطلاعات برای استفاده در صفحات وب کاربردی ندارند. یکی از نرم افزارهایی که میتوانید برای این منظور به کار بگیرید jpegtran است.


فرمت تصویری PNG
این نام مخفف Portable Network Graphic است. این فرمت در واقع جایگزین فرمت قدیمی GIF شد تا کاستی های این فرمت را جبران نماید. تصاویر PNG به دو دسته اصلی تقسیم میشوند.یکی True Color و دیگری Palette که در واقع نوع دوم جایگزین فرمت GIF محسوب میشود. این فرمت از تصاویر با پس زمینه شفاف نیز پشتیبانی میکند که البته نسبت به فرمت GIF دارای شفافیت و کیفیت به مراتب بالاتری است. یکی از تفاوت های عمده این فرمت با فرمت GIF در این است که فرمت PNG از تصاویر متحرک پشتیبانی نمیکند.
تصاویر PNG در سه حالت رنگ وجود دارند. اولین حالت PNG8 است که محدود به 256 رنگ است. مدل دوم PNG24 است که در واقع همان TrueColor PNG است اما شفافیت را پشتیبانی نمیکند. آخرین حالت PNG32 است که مانند True Color PNG است اما شفافیت را نیز پشتیبانی میکند.

فرمت تصاویر مناسب برای طراحی صفحات سایت - png

68 کیلوبایت


تصاویر PNG دارای کیفیت بهتری نسبت به GIF هستند و بنابراین جایگزینی مناسب برای فرمت GIF به شمار میروند. دقت داشته باشید برای فشرده سازی تصاویری که دارای تعداد رنگ زیادی هستند استفاده از فرمت JPG پیشنهاد میشود.

برای تولید و تبدیل تصاویر نرم افزار فتوشاپ بسیار عالی می باشد، در هنگام ذخیره تصاویر در این نرم افزار می توانید فرمت های رایج را انتخاب و ذخیره نمایید.

 

لینک کوتاه این مطلب: تصویر امنیتی