وب سایت چیست

وب سایت چیست

دامین (دامنه) چیست؟
دامنه(Domain) که در فرهنگ فارسی با تلفظ دامین و دامین بکار برده می‌شود به نامی اختصاصی گفته می‌شود که هر وب‌سایت برای تمایز و قابل دسترسی بودن نسبت به سایر وب‌سایت‌ها به خود می‌گیرد، مانند ."pwco.ir":هردامنه از یک یا چند قسمت تشکیل شده است که با نقطه (دات) از هم جدا شده‌اند که قسمت اول ماهیت آدرس 'www' قسمت دوم نام دامنه (به انگلیسی: Domain Name) به قسمت سوم پسوند موضوعی یا جی تی ال دی (Generic) و به قسمت آخر پسوند کشوری یا محلی یا سی تی ال دی (Country) می‌گویند ، نام دامنه همان نام سایت است (مانند pwco) و پسوند دامنه شما بیانگر نوع سایت شما خواهد بود (مانند ir).

منظور از Sub Domain چیست ؟
یک زیر دامنه خود دامنه ای است که بخشی از یک دامنه بزرگتر می باشد. به عبارت دیگر نامی است که قبل  از Domain اصلی قرار می گیرد و با نقطه از آن جدا می شود به عنوان مثال  pwco.ir یک Domain است و sub.pwco.ir یک Sub Domain است .

DNS یا Domain Name Server چیست؟
جهت استقرار یک دامنه در هاست یا سرور نیاز دارید تا DNS های آن هاست یا سرور را بر روی دامنه موردنظر تنظیم نمایید، برای مثال برای استقرار دامنه domain.ir بر روی هاست یا سرور پارسیان وب می بایست DNS های زیر را بر روی دامنه domain.ir تنظیم نمایید:

  • ns1.pwco.ir
  • ns2.pwco.ir

سرور چیست؟
سرور یک کامپیوتر همیشه روشن و همیشه در دسترس است که خدمات میزبانی سایت های اینترنتی را ارایه می دهد.

هاست چیست؟
وب هاستینگ همان چیزی است که وقتی می خواهید وب سایت تان روی شبکه بین المللی (اینترنت) برای همه قابل دیدن باشد به آن نیاز دارید. مجموعه ای از چندین هاست سرور را تشکیل می دهند، به زبان ساده تر یک سرور می تواند چندین هاست را برروی خود میزبانی نماید.

وب سایت چیست؟
وب سایت چیست؟ وب سایت اصطلاحا به مکانی در اینترنت گفته می شود که یک صفحه یا تعداد بیشتری از صفحات را در خود جا داده است. به بیان دیگر به مجموعه ای از صفحات در اینترنت که متعلق به مکان خاصی هستند، اصطلاحا وب سایت گفته می شود.
محتویات وب سایت ها عموما بر روی کامپیوتری به نام سرور قرار دارد و مجموعه ای از سرورها، شبکه جهانی وب را تشکیل می دهند. هر سرور می تواند یک یا تعداد بیشتری از سایت ها را درون خود جای دهد.
همانند دنیای واقعی که هر انسانی برای خود یک نام منحصر بفردی دارد، در دنیای مجازی یا اینترنت نیز اوضاع به همین منوال است. هر سرور ( یا کامپیوتر) برای آنکه از سرورهای دیگر متمایز شود و نیز هر وب سایت برای آنکه از وب سایت های دیگر متمایز شود، توسط یک شماره شناسایی منحصر بفرد یا IP مشخصی می شود.

 

لینک کوتاه این مطلب: تصویر امنیتی